را سریال پروانه پروانه متین ستوده سارا بهرامی

را: سریال پروانه پروانه متین ستوده سارا بهرامی الهام چرخنده سپیده خداوردی شبکه افق

گت بلاگز اخبار پزشکی ۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

روغن زیتون بخش مهم و اساسی رژیم سالم مدیترانه‌ای را تشکیل می‌دهد و طعم بسیار مطبوعی به سالادها، پاستا و ماهی می‌دهد.

۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

عبارات مهم : سلامت

روغن زیتون بخش مهم و اساسی رژیم سالم مدیترانه ای را تشکیل می دهد و طعم بسیار مطبوعی به سالادها، پاستا و ماهی می دهد.

روغن زیتون بخصوص روغن زیتون فرابکر سالیان سال است که به خاطر فواید بافایده و فراوانش زبانزد خاص و عام است و حتی گفته می شود راز عمر طولانی مردمان مدیترانه استفاده از این روغن است.

۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

در این بخش به ۷ روش شگفت انگیز که روغن زیتون می تواند به شما جهت زندگی بهتر و سالم تر یاری کند می پردازیم:

۱- روغن زیتون دارای چربی های خوب است که جهت سلامتی بسیار بافایده است

نوع مهم چربی تک زنجیره ای غیراشباع موجود در این روغن سطح کلسترول بد و کل را پایین می آورد و همچنین لخته های خون را به حالت نرمال درمی آورد. کم کردن کلسترول بد به این معناست که رگ های شما کمتر دجار گرفتگی می شوند و خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی نیز کم کردن می یابد.

روغن زیتون بخش مهم و اساسی رژیم سالم مدیترانه‌ای را تشکیل می‌دهد و طعم بسیار مطبوعی به سالادها، پاستا و ماهی می‌دهد.

۲- سرشار از آنتی اکسیدان است

روغن زیتون حاوی ویتامین E.، کارتنوئید ها و ترکیبات فنولیک است که از آنتی اکسیدان های نیرومند به شمار می روند. گفته می شود این آنتی اکسیدان ها میزان آسیب رادیکال های آزاد را کم کردن می دهند. رادیکال های آزاد گروهی از اتم ها با تعداد منفی از الکترون ها هستند که به سلول های سالم می چسبند و می توانند رگ ها خونی را زخمی کنند و به DNA آسیب رسانده و تغییراتی در ژن ها بوجود آورند به نحوی که منجر به سرطان شود.

۳- از مبتلا شدن به فشار خون اوج پیشگیری می کند

از آن جا که چربی های تک زنجیره ای غیراشباع مراقب سلامت قلب شماست، چربی های تک زنجیره ای غیراشباع موجود در روغن زیتون نیز حاوی مقادیر زیادی از یک اسید چرب مهم بنام امگا ۳ می باشند. امگا ۳ و چربی های تک زنجیره ای غیراشباع با پایین آوردن فشارخون نشان داده اند که محافظ سلامت قلب هستند.

۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

از آنجا که بدن خود به تنهایی قادر به ساختن این اسید نمی باشد و باید آن را از طریق خوردن منابع غذایی کسب کند اسید چرب مهم نام گرفته است.

۴- از مبتلا شدن به افسردگی پیشگیری می کند

روغن زیتون بخش مهم و اساسی رژیم سالم مدیترانه‌ای را تشکیل می‌دهد و طعم بسیار مطبوعی به سالادها، پاستا و ماهی می‌دهد.

طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، روغن زیتون دارای فواید مفیدی جهت سلامت روح و جسم انسان هست. در تحقیقی که در دانشگاه ناوارا روی ۱۲۰۰۰ نفر صورت گرفت، مشخص شد افرادی که مقدار بیشتری روغن زیتون و چربی های جند زنجیره ای غیر اشباع دریافت کرده بودند دارای سلامت معنوی بهتری بودند. یافته های اخیر نشان می دهد که بیماری قلبی عروقی و افسردگی ممکن است فرآیند های متداول مربوط به رژیم غذایی را با هم به اشتراک بگذارند؛ ولی مطالعات هنوز ادامه دارد.

۵- روغن زیتون ممکن است نقش مهمی را در پیشگیری از مبتلا شدن به پوکی استخوان داشته باشد

شواهد بسیاری حاکی بر آن هستند که مصرف روغن زیتون می تواند مقدار جذب کلسیم در خون را زیاد کردن داده و از این راه تاثیر مثبتی روی تراکم استخوان داشته باشد و در نتیجه ممکن است از پوکی استخوان جلوگیری کند.

۷ علت شگفت انگیز جهت مصرف روغن زیتون

۶- مصرف روغن زیتون می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را کم کردن دهد.

طبق بررسی های اولیه عصاره روعن زیتون (oleocanthal) می تواند به شما یاری کند تا از بیماری آلزایمر و کم کردن آشنایی که اغلب در سنین اوج رخ می دهد در امان بمانید. البته در این زمینه تحقیقات بیشتری مورد نیاز هست. ولی روغن زیتون همجنان بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای را که زیاد به مصرف بالای سبزی جات، میوه و ماهی تاکید دارد به خود تخصیص داده شده است داده است.

۷- روغن زیتون فرابکر میزان التهاب را کم کردن می دهد

روغن زیتون فرابکر مانند دارو های ضدالتهابی غیر استروئیدی به اصلاح بعضی امراض مانند آرتریت روماتوئید کمک می کند.

ترکیب Oleocanthal می تواند به همان خوبی که خطر مبتلا شدن به آلزایمر را کم کردن می دهد، آنزیم های ضد التهابی را نیز مهار کند. هنگام تحقیق راجع به آرتریت روماتوئید، محققان دریافتند که این ترکیب، تاثیر قابل توجهی بر التهاب مزمن و فرآیند التهابی حاد دارد و معتقدند که ۳/۵ قاشق غذاخوری از روغن زیتون فرا بکر معادل یک قرص ۲۰۰ میلی گرمی ایبوپروفن است.

همشهری آنلاین

واژه های کلیدی: سلامت | بیماری | زنجیره | سلامتی | مبتلا شدن | روغن زیتون | رژیم غذایی | آنتی اکسیدان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs